Futbol Kuralları

Genel Kurallar

 1. Takım kadroları en fazla 15 en az 7 kişiden oluşacaktır.
 2. Müsabaka esame listesine takımlar en fazla 12 kişi yazabilirler. 12 kişilik kadronun dışında kalan oyuncular maçları yedek oyuncuların bulunduğu alandan takip edemez.
 3. Kayıt süresi bittikten sonra takımlar kadrolarına ilave sporcu ekleyemezler. Her sezonun 4. döneminden sonra ara transfer yapılır. Takımlar ara transferde en fazla 6 kişiyi kadroya ekleyebilir. Genel kadro 15 kişiden fazla olamaz.
 4. Asil takım kadrosu kaleci dahil 7 kişidir. Takımlar müsabakaya en az 6 oyuncu ile başlayabilir. Müsabaka esnasında herhangi bir nedenden dolayı bir takımda 4’ten az oyuncu kalması durumunda takım müsabakaya devam edemez.
 5. Müsabaka süresince takımlar en fazla 4 oyuncu (kaleci dahil) değiştirebilirler. Oyuncu değişikliği ile oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olamaz.
 6. Müsabakalar 25 dakikalık 2 devre halinde oynanacaktır. Devre arası 5 dakikayı geçmeyecektir.
 7. Maç saatinde oyun alanında hazır bulunmayan takım 6 – 0 hükmen yenik sayılır. Bu konuda müsabaka hakemi ve Organizasyon Komitesi tam yetkilidir.
 8. Hava muhalefeti nedeniyle müsabakalar hakem kararı ile durdurulabilir ara verilebilir veya tatil edilebilir. Tatil edilen maçlarda organizasyon komitesi tam yetkilidir. Ertelenen maçın oynanma tarihi ve saati takım sorumlularına en az 24 saat önce bildirilir.
 9. Müsabakalarda uluslar arası futbol oyun kuralları geçerli olup yalnızca ofsayt kuralı uygulanmamaktadır. Taç atışı ayak ile yapılacaktır. Saha üzerindeki tellerden kaleye giren top vuran kişiye göre aut veya korner olarak değerlendirilecektir.
 10. Serbest vuruşlarda baraj mesafesi 3m olacaktır.
 11. Takımlar turnuva boyunca müsabakalarda tek tip forma giymek ve tekmelik kullanmak zorundadır.
 12. Takımlar, sisteme giriş esnasında kendi belirledikleri özel bir takım ismi ile müracaat edeceklerdir. Bu özel isim Türkçe ya da yabancı bir kelime olabilir, ancak siyasi mesaj içeren, küfürlü, pornografik, hukuka ve ahlaka aykırı, kişi veya kurumları rencide edici vb. takım isimleri kullanılamaz.

Disiplin

 1. Saha içerisinde veya saha dışarısında olay çıkaran takımlar ve takımların taraftarlarının çıkardığı olaylar nedeni ile müsabaka hakeminin ve organizasyon komitesi görevlisinin raporu dikkate alınarak Organizasyon Komitesi kararına göre 6-0 hükmen yenik sayılır veya turnuvadan ihraç edilir. (Hukuki yönden maddi ve manevi sorumluluklar saklıdır.)
 2. Müsabaka hakemi tarafından kırmızı kart gösterilerek oyundan ihraç edilen sporcunun alacağı cezalar hakem raporu doğrultusunda (2. Sarı karttan dolayı ihraç 1 maç, bariz gol şansından dolayı 1 maç, direkt kırmızı karttan dolayı ihraç en az 2 maç, ciddi faullü oyundan dolayı ihraç en az 2 maç, şiddetli hareket ve hakaretten dolayı ihraç en az 3 maç olarak) organizasyon Komitesi tarafından tayin edilecek sayıda maçta oynatılmayacaktır veya komite kararıyla turnuvadan ihraç edilecektir.
 3. Müsabakalarda oyundan ihraç edilen sporcu ihraç sonrasında rakibine, müsabaka hakemine veya herhangi bir kişiye karşı yapmış olduğu davranışlardan sorumludur. Sporcuya verilecek ceza bu hareketleri sonucunda müsabaka hakeminin raporu doğrultusunda sadece ihraç nedeni ile cezalandırılmaz, ihraç nedeni ve yapmış olduğu davranışlarla beraber organizasyon komitesi tarafından cezası artırılır veya turnuvadan men edilir.
 4. Müsabaka oyun listesinde cezalı oyuncu bulunduran takım hükmen 6-0 mağlup sayılır.
 5. Herhangi bir nedenden dolayı ihraç edilen veya maça çıkmayan takımın mevcut grup maçlarında oynadığı veya oynamadığı bütün müsabakaların sonucu 6-0 hükmen mağlubiyet olarak tescil edilir.
 6. Oyuncular turnuva sezonu boyunca aynı numaralı formayı giymek mecburiyetindedir. Bu kural istisnai durumlarda organizasyon komitesine bilgisi dahilinde esnetilebilir. (Forma olmaması durumunda numaralı yelekler kullanılır)

Puanlama

 1. Turnuva; 4 takımlı gruplarda puanlama usulüne göre yapılacaktır.
 2. Gruplarını 1. Sırada tamamlayan takımlar yıldız tablosuna yükselir.
 3. Grup müsabakalarında galibiyete 3, beraberliğe ise 1 puan verilir.
 4. Puan usulü ile yapılan müsabakalar sonunda en fazla puan kazanan takım birinci, ondan sonra gelen ikinci ve devamı olarak sıralanır. Puanların eşitliği halinde aşağıda belirlenen sistem uygulanır.
 Aynı puana sahip takım iki ise;
 
 1. Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakadaki puan üstünlüğüne bakılır. Kendi aralarındaki müsabakada puan eşitliği varsa, genel sıralamadaki gol averajına bakılır. (turnuva maçlarında takımlardan herhangi birinin bir nedenden dolayı (turnuvadan çekilmesi, müsabaka saatinde hazır olmaması, turnuvadan ihraç edilmesi, vb.) müsabaka yapmayan bir takım varsa bu takımla yapılan müsabaka sonuçları dikkate alınmaz.)
 2. Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atan takım üstün sayılır. (turnuva maçlarında takımlardan herhangi birinin bir nedenden dolayı (turnuvadan çekilmesi, müsabaka saatinde hazır olmaması, turnuvadan ihraç edilmesi ,vb.) müsabaka yapmayan bir takım varsa bu takımla yapılan müsabaka sonuçları dikkate alınmaz.)
 3. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.
 4. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde 2 takım arasında yapılacak eleme maçı ile lider belirlenir. Eleme maçının beraberlikle bitmesi halinde seri penaltı atışları ile lider belirlenir.

 Aynı puana sahip takım sayısı 3 veya daha fazla ise;

 1.  Bu takımların kendi aralarında yaptıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz)
 2. Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır.
 3. Puan cetvelinde puan eşitliği varsa eşit puanlı takımların gol averajına bakılır.
 4. Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takım üstün sayılır.
 5. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde sıralama kura çekimi ile belirlenir.
Başa dön tuşu